Závěrečná tisková zpráva – VI. Vírské serpentiny, Vír – Bystřice nad Pernštejnem Maverick Hill Climb Czech a Volný závod Maverick Slalom – Trophy + Česká trofej červen 2023

09.07.2023 09:21

Po šesté se sjeli o třetím červnovém víkendu automobiloví jezdci bojovat o body do série Mezinárodních závodů automobilů do vrchu – LIQUI MOLY MAVERICK HILL CLIMB CZECH 2023, dále se uskutečnil volný závod v auto slalomové mezinárodní série MAVERICK SLALOM - TROPHY 2023 a AUTOKLUB Česká trofej. Dvoudenní závody se jely na trati dlouhé 2,9 km se startem za obcí Vír a cílem před  Bystřici nad Pernštejnem

MAVERICK HILL CLIMB CZECH – SOUDOBÉ AUTOMOBILY

Sobotní podnik a hlavně jeho konečné výsledky přepsaly historii závodů automobilů do vrchu v České republice. Vítězství v absolutním pořadí a mezi soudobými automobily si vybojovala jako první žena v historii závodů automobilů do vrchu jezdkyně KRTZ motorsport-KOMVET racing, KRISTÝNA FILLOVÁ. Ve druhém, nedělním závodě, si dojela pro druhé místo a po oba dva dny získala na svém Mitsubishi Lancer EVO Komvet prvenství ve třídě E1+2000/4WD kde je na děleném druhém místě se 40 body. Prvenství v nedělním závodě a třetí místo v sobotu, bral brněnský jezdec týmu Komvet racing JIŘÍ ŠPALEK s vozem Norma M20 FC EVO, který se tak dostal do čela hodnocení mezi soudobými vozy s 94 body, v absolutním pořadí je pak na druhém místě se ziskem 214 bodů. Dvě prvenství si připsal ve třídě E2/SC+2000, celkově má 110 bodů a je první. Vedoucí pozici v absolutním hodnocení s 230 body a druhé místo mezi soudobými vozy s 82 body si po Víru udržel PETR TÜRK z Borotína na Blanensku z týmu TR Motorsport CHEMWORK s vozem Mitsubishi Lancer EVO IX. V absolutním pořadí i mezi soudobými automobily byl v sobotu druhý a v neděli čtvrtý a dvakrát vyhrál třídu S1+2000/4WD. Čtvrté a třetí místo si vyjel první zahraniční jezdec, ROLAND EDER z Rakouska s vozem VW Scirocco. Ten je v absolutním hodnocení na sedmé příčce se 106 body a ve třídě E1-2000 je vedoucím jezdcem se 100 body.  V sobotu pátý nejlepší, v neděli pak sedmý, to bylo umístění FILIPA KREJČÍHO ze Spešova na Blanensku. Jezdec týmu HOKR motors startoval s vozem Subaru Impreza Type RA s nímž se ještě dvakrát umístnil na druhém místě ve třídě S1+2000/4WD a s 80 body mu patří třetí příčka. Skvělé šesté místo v sobotu patřilo VILÉMU KAŠPAROVI se Škodou Fabii RS, v neděli pak skončil těsně za desítkou nejlepších, na jedenáctém místě. Jezdec týmu VPKmotors z Rapotic na Třebíčsku ještě dvakrát vyhrál ve třídě S1-2000, kterou suverénně vede se ziskem 115 bodů. Ještě jeden jezdec se umístnil v desítce nejlepších v obou závodech a to Rakušan ERICH EDER s vozem VW 2000, v sobotu byl desátý, v neděli devátý a ve třídě E1-2000 skončil dvakrát na druhém místě a s rovnou stovkou třídu vede. Body za sobotní umístění si ještě připsali následující jezdci.  STEFAN SCHÜTZ, další rakouský jezdec skončil sedmý a ve třídě S1-2000 byl s vozem Seat Leon druhý jak v sobotu, tak i v neděli a stejná pozice mu patří i celkově s 87 body. Osmé místo obsadil pražský jezdec týmu JK Motorsport  JIŘÍ VOLENA s Kitovou Škodou Felicii a dvakrát vyhrál třídu E1-1400 v níž vede se ziskem 120 bodů. Domácí jezdec ze Zlatkova u Bystřice nad Pernštejnem JIŘÍ KAŇKA, obsadil devátou příčku, v neděli pak skončil patnáctý. Ve třídě S1+2000/4WD s vozem Subaru Impreza skončil jezdec týmu JK Garage Racing na třetím a pátém místě, má 46 bodů a je na čtvrtém místě. V nedělním závodě si připsal body za páté místo ZDENĚK KMÍNEK z Prahy týmu LIQUÍI MOLY s vozem Lamborghini Gallardo GT3, ve třídě E1+3000/2WD v neděli vyhrál, v sobotu skončil druhý, celkově má 35 bodů a patří mu třetí příčka. Šesté místo si vyjel jezdec týmu LOTUS Racing z Poličky, MICHAL MELŠA s formulovým vozem Lotus Opel, který si proti sobotnímu výsledku velice polepšil. Ve třídě E2/SS-2000 dvakrát zvítězil a se 102 body je v této třídě vedoucím jezdcem. V neděli, se po sobotních technických problémech, do desítky nejlepších propracoval PETR VÁVRA z Náchoda s vozem Mitsubishi Lancer Evo 8 z týmu RTMotorsport, obsadil osmé místo a v hodnocení mezi soudobými vozy je na čtvrtém místě se 43 body, ve třídě S1+2000/4WDskončil na třetí pozici a  celkově je druhý s 88 body. Posledním, kdo si připsal z nedělního závodu body byl desátý MILAN HRUBÝ z Lanškrouna s vozem Chevrolet CORVETTE. Ve třídě S1+2000/2WD dvakrát zvítězil a s 80 body je průběžně na druhém místě. Startovalo celkem 51 jezdců.

MAVERICK HILL CLIMB CZECH – HISTORICKÉ AUTOMOBILY

Dvě vítězství v absolutním pořadí si z Víru odvezl PETR ŽÁČEK z Turnova. Jezdec týmu LEGENDY s vozem Audi Sport Quattro S1 se po těchto vítězstvích propracoval na vedoucí pozici s celkovým ziskem 100 bodů. Se stejným počtem bodů je na druhém místě ve třídě HA1+2000. Dvakrát druhý skončil MICHAL POLEHLA týmu Japan Racing z Rapotic na Třebíčsku. Startoval s Hondou Civic EE9 a průběžně je na třetím místě s 82 body. Vyhrál dvakrát třídu HA1-2000 a vede ji se ziskem 120 bodů. Také třetí místo patřilo po oba dva dny jedinému jezdci a to DAVIDU ŚPLÍCHALOVI. Jezdec týmu Garage Flóra z Bohušic u Jaroměřic nad Rokytnou si prozatím vyjel 59 bodů a patří mu čtvrté pořadí. Ve třídě HA1-2000 skončil s VW Golf GTi dvakrát druhý a stejné umístění mu patří se ziskem 100 bodů. I čtvrtá místa patřila stejnému závodníkovi, MICHALU NEČASOVI z Troubska u Brno, startujícího v rapotickém týmu MN japan racing s Hondou Civic 4G. Absolutně si dosud vyjel 42 bodů a je šestý.  Ve třídě HA1-1400 má na svém kontě 132 bodů a je na prvním místě. Pětici nejlepších v sobotu uzavřel liberecký jezdec LUKÁŠ STRNAD z HOSTR racing teamu se Škodou 130 LR. Absolutně mu patří sedmá příčka se ziskem 38 bodů, ve třídě HA1-1400 skončil dvakrát druhý a se 132 body je na druhém místě. V nedělním závodě skončil na pátém místě TOMÁŠ KARPÍŠEK z jihlavského HRT racin teamu s VW Scirocco, za které získal prvních osmu bodů a je čtrnáctý. Ve třídě HA1-2000 má osmnáct bodů je na osmém místě. Celkem se představilo ve Víru 17 jezdců s historickými automobily.

MAVERICK HILL CLIMB CZECH – LADY TROPHY

Dvě vítězství získala KRISTÝNA FILLOVÁ a se získanými 40 body se posunula na průběžné čtvrté místo. V sobotu nestartovala a v neděli si vyjela druhé místo a se ziskem 15 bodů uhájila své průběžné prvenství JANA ŠPAČKOVÁ z Třebíče. Startovala s formulovým vozem Ford Mygale 98 a celkem má 73 bodů. Třetí a čtvrté pořadí obsadila NICOL GRÜNEROVÁ z Trstěnice u Litomyšle s Fordem Fiesta Cup a se ziskem 57 bodů ji patří druhá příčka. Třetí je celkově VENDULA VLASÁKOVÁ z Litovle, která s vozem Škoda Felicia má 54 body. Ve Víru skončila v sobotu druhá, v neděli závod nedokončila.

MAVERICK HILL CLIMB CZECH – Junior TROPHY

Nejlépe si vedl mezi čtyřmi účastníky juniorské trofeje MICHAL MELŠA s formulovým vozem Lotus Opel, který vyhrál oba závody. V sobotu byla na druhém místě VENDULA VLASÁKOVÁ se Škodou Fabii, nedělní závod po lehké havárii nedokončila. V sobotu třetí, v neděli druhá, to jsou výsledky NICOL GRÜNEROVÉ s vozem Ford Fiesta Cup. V neděli poprvé na stupních vítězů za třetí místo, v sobotu čtvrtá, to byly úspěšné výsledky začínající mladé závodnice z Náměště nad Oslavou, ALICE RYBNÍČKOVÉ, která startovala na voze Škoda Favorit.

MEZINÁRODNÍ VOLNÝ ZAV MAVERICK SLALOM – TROPHY

V sobotu se postavilo k volnému závodu mezi slalomovými brankami 18, v neděli následovně 14 soutěžících. V obou závodech byl nejrychlejší RADEK BERÁNEK z Blanska na voze Toyota Yaris GR. Na druhém místě skončil dvakrát MAXMILIÁN BERÁNEK taktéž z Blanska s Hondou Civic Type R. V sobotním závodě skončil na třetí příčce MIROSLAV MATĚJKA z týmu Autodoprava Matějka z Tatenice nedaleko Lanškrouna s vozem Hyundai I30N. Stejnou pozici ve druhém závodě obsadil LIBOR DOSKOČIL z Mikulče u Svitav s Mercedesem C 36AMGz týmu LiRo racing.

AUTOKLUB ČESKÁ TROFEJ V ZÁVODECH AUTOMOBILŮ DO VRCHU 2023

Na start obou závodů se postavilo 12 soutěžících. Úvodní závod vyhrál DAVID KOMÁREK z Okříšek na Třebíčsku, který startoval s vozem Mitsubishi Lancer EVO VI za tým KRTZ motorsport. V nedělním závodě skončil druhý a s celkovým ziskem 43 bodů je na desáté příčce. Nedělním vítězem se stal VOJTĚCH BEJDA na voze Porsche 911 týmu gt2 motorsport s.r.o., v sobotu si tento jezdec z Jarošova nad Nežárkou na Jindřichohradecku, vyjel třetí místo a s 40 body mu patří jedenáctá pozice. Druhé a páté místo patřilo MICHALU ROLLOVI z Velkých Přílep u Prahy s vozem Porsche 997 GT3. Ten má 124 bodů a je na třetím místě. Smůla provázela v sobotu mladoboleslavského LUKÁŠE KELLERA s Mitsubishi Lancer Evo IX, který nedokončil pro technické problémy úvodní závodní jízdu. Vše si vynahradil v neděli, kdy skončil třetí a s celkovým ziskem 169 bodů  Českou trofej vede. Dvakrát čtvrtý skončil DAREK ČEPIČKA ze Šternberku s dalším Mitsubishi, tentokrát desítkové evoluce a se 49 body mu patří deváté místo. V sobotu pětici nejlepších uzavřel DAVID BORKOVEC z Drásova nedaleko Tišnova s vozem Seat Ibiza TDI, v neděli pak dojel na osmém místě.