Závěrečná tisková zpráva – IV. GMS Albrechtický kopec “III. Memoriál Jiřího Lose – Albrechtice u Lanškrouna 19. - 20. 2023

30.08.2023 20:39

Poslední společný podnik závodů automobilů do vrchu dvou sérií v letošním roce, se jel v Albrechticích u Lanškrouna. Tam se uskutečnil jeden z nejvýznamnějších závodů, IV. GMS Albrechtický kopec v jehož rámci se jel III. Memoriál Jiřího Lose. Na trati dlouhé 4 km se utkalo celkem 153 jezdců v obou sériích. Technickou a administrativní přejímkou prošlo 84 jezdců pro LIQUI MOLY MAVERICK HILL CLIMB CZECH a 69 do LIQUI MOLY MISTROVSTVÍ ČR.

“V pátečním podvečeru před závodním víkendem se na místě nešťastné havárie u pamětního místa Jiřího Lose, uskutečnila vzpomínková akce na tohoto jezdce. Slavnostní zahájení závodů bylo v neděli za přítomnosti hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického“

LIQUI MOLY MAVERICK HILL CLIMB CZECH 2023

V sobotním závodě zvítězil mezi 63 startujícími v absolutním hodnocení a mezi soudobými automobily brněnský jezdec JIŘÍ ŠPALEK z týmu Komvet racing s vozem Norma M20F. Na druhého v pořadí, rakouského jezdce CHRISTIANA FERSTLA ze SKI Modřice/Mad Racing Power/MSC Rotteneg  najel ve dvou jízdách téměř 12 sekund. Stejně jako jeho manželka, SIGRID EVA FERSTLOVÁ, která skončila celkově pátá, startovali na formulových vozech F-Tatuus Master. Body za třetí místo si vyjel vedoucí jezdec série PETR TÜRK s vozem Mitsubishi Lancer EVO IX z týmu TR Motorsport CHEMWORK z Borotína na Blanensku. Čtvrtý se umístnil další jezdec z Rakouska, ROLAND EDER z týmu Ericha Edera s vozem VW Scirocco.   Nedělní závod patřil opět rakouským závodníkům. Při absenci Jiřího Špalka obsadili první tři místa v absolutním pořadí a také mezi soudobými automobily. S náskokem 7,49 sekundy vyhrál CHRISTIAN FERSTL před ROLANDEM EDEREM, třetí skončila SIGRID EVA FERSTLOVÁ. Po šestém sobotním místě se vyhoupl o dvě příčky, na čtvrtou pozici mladý jezdec z Poličky týmu LOTUS Racing, MICHAL MELŠA s formulovým vozem Lotus Opel. O dvě místa si proti sobotnímu výsledku naopak pohoršil PETR TÜRK, který skončil pátý.

Jednadvacet jezdců měly na startu závody  historických  automobilů, ve kterých  opět po oba dva dny zářil s vozem Audi Sport Quattro S1 týmu LEGENDY  z Turnova, PETR ŽÁČEK. Dvě skvělá druhá místa si vyjel MICHAL POLEHLA z Rapotic na Třebíčsku, který startoval v týmu Japan Racing s vozem Honda Civic EE9. Také třetí místo mělo po oba dva dny stejného jezdce a to DAVIDA ŠPLÍCHALA s VW Golf gti. Jezdec z Bohušic nedaleko Jaroměřic nad Rokytnou startoval za tým Garage Flora.

V kategorii Lady Trophy vypsané pro závodící ženy, si dva poháry za prvenství odvezla do Rakouska SIGRID EVA FERSTLOVÁ. Dvakrát druhá skončila MARTINA ZOUFALÁ se Škodou Felicii, v sobotu skončila třetí PAVLÍNA HAVLOVÁ s Citroenem Saxo vts, v neděli byla třetí NICOL GRÜNEROVÁ s Fordem Fiestou Cup.

Dvojnásobné vítězství v kategorii Junior Trophy  si vyjel MICHAL MELŠA, druhý byl dvakrát s Hondou CRX LUKÁŠ NASTOUPIL a dvě třetí místa patřila NICOL GRÜNEROVÉ.

Závěrečný podnik letošní série se pojede o víkendu 8. - 10. září 2023 jako PRAMOS XVIII. Divácká 13, v jihomoravských Divácích nedaleko Hustopečí.

LIQUI MOLY MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY SOUDOBÝCH A HISTORICKÝCH AUTOMOBILŮ A ČESKÁ TROFEJ 2023

Pětatřicet soutěžících se představilo po oba dva dny v kategorii soudobých vozů. Těm v obou závodech kraloval letošní mistr republiky MILOŠ BENEŠ z GMS CZECH RACING TEAMU. Jezdec z Nového Města nad Metují startoval s vozem Osella FA30 a ve všech pěti závodních jízdách byl nejrychlejší. Za tento výkon obdržel Pohár Jiřího Lose, který byl určen pro nejrychlejšího jezdce tohoto podniku. Druhé a třetí pořadí patřilo VÁCLAVU JANÍKOVI s Normou M20FC ze Šternberku, který startoval v týmu ORLEN I Janík Motorsport. Stejné umístění, tedy třetí a druhé místo získal PETR VÍTEK z CLIMART RACING TEAMU z Opavy s vozem Osella PA 30. Pro dvě čtvrtá místa si dojel jezdec týmu KRTZ motorsport s McLaren F1 EVO 2019 DAVID KOMÁREK z Okříšek na Třebíčsku. V sobotu skončil celkově pátý MAREK RYBNÍČEK z Náměště nad Oslavou z týmu  ACCR LIQUI MOLY CZ, který jel na voze KTM GTX-Bow. V neděli tento post získal jezdec  týmu ORLEN I Janík Motorsport JIŘÍ SVOBODA ze Šternberku s vozem Lola B 03/51.

Poháry za dvě prvenství mezi historiky si odvezl z Albrechtického kopce JAROSLAV PRÁŠEK z Kynice nedaleko Ledče nad Sázavou s vozem Chevron B42 F2. Druhý v sobotním závodě byl domácí MICHAL SEDLÁČEK s BMW M3 a třetí příčka patřila MILOŠI ZMEŠKALOVI z Bedihoště s formulovým vozem Ralt 032. Ten si v neděli dojel pro celkovou druhou příčku. Třetí skončil PETR TYKAL, brněnský jezdec s monopostem MTX 1-03.

V Autoklubu Česká trofej byli neúspěšnější dva jezdci – MICHAL ROLL s Porschem 997 GT3 z Velkých Přílep u Prahy a mladoboleslavský LUKÁŠ KELLER s Mitsubishi Lancer EVO IX. Ti si vzájemně prohodili první a druhá místa. Dvakrát třetí byl DAREK ČEPIČKA ze Šternberku na Mitsubishi Lancer EVO X.

Tento podnik byl závěrečný pro sérii Mistrovství ČR soudobých a historických automobilů. Autoklub Česká trofej bude ještě pokračovat závodem v Divákách nedaleko Hustopečí o víkendu 8. - 10. září 2023.

Průběh dvou denního klání na Albrechtickém kopci zhodnotil po jeho skončení ředitel a promotér závodů Aleš Gänsdorfer: Máme za sebou jeden z nejnáročnějších víkendových závodů v celé historii konání Maverick Hill Climb. Přes všechny nástrahy jsme to zvládli. Věřím, že jezdci, doprovody a samozřejmě i diváci, si  závody užili. Dovolte mně, touto cestou poděkovat „neviditelným“ hrdinům tohoto víkendu. Pořadatelům na bránách a traťovým komisařům, kteří jen stěží hledali v úmorném horku kousek stínu, ale i přesto splnili své úkoly na výbornou. Velké poděkování patří za podporu Pardubickému kraji a hejtmanu Martinu Netolickému, obci Albrechtice a městu Lanškroun a všem obcím, jichž se konání závodů dotklo. Velký dík patří také všem sponzorům, kteří se na pořádání závodů podíleli“. Poděkování patří také všem záchranným složkám, policii ČR a všem dalším VELKÉ DÍKY…!!!